A mai napon, április 3-án ünnepeljük az első mobiltelefonos hívás 50. évfordulóját, amely áttörést jelentett a kommunikáció történetében. A Motorola találmányát, az első mobiltelefont dr. Martin Cooper, a cég egykori rendszerigazgatója fejlesztette ki.

Az első mobiltelefonos hívás 1973. április 3-án történt, amikor Cooper és Dr. Joe S. Engel, az AT&T Bell Labs kutatási igazgatója beszélgettek egy új-yorki utcán. A kereskedelmi forgalomba való bevezetés azonban csak 1983-ban történt meg, amikor a Motorola bemutatta a DynaTAC 8000X típusú mobiltelefont.

A Bell Labs már az 1940-es években dolgozott a mobiltelefon kifejlesztésén, de csak Coopernek sikerült létrehoznia a prototípust. Az első hívást újságírók előtt, egy 900 MHz-es alapállomás közelében, New York 6th Avenue-ján tette. A beszélgetés egy DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage) 8000X prototípuson keresztül zajlott, amely 10 évvel később vált a kereskedelmi forgalomban is elérhetővé.

A 1973-as készülék 1,1 kilogrammot nyomott, 22,86 cm hosszú és 12,7 cm vastag volt. 20 perc beszélgetési időt és 10 óra töltési időt kínált. Cooper úgy gondolta, hogy “a mobiltelefonnak egy személyt kell képviselnie, hogy egy számot lehessen hozzárendelni, nem egy helyet, irodát vagy otthont, hanem egy embert”.

50 éves az első mobiltelefonos hívás: az a nap, amikor megváltozott a világ

A mobiltelefonok sikerességét nem lehetett előre megjósolni, de a Motorola továbbra is befektetett a projektbe. A cég 100 millió dollárt költött a fejlesztésre 1973 és 1993 között, mielőtt bármilyen bevételre szert tett volna. A mobiltelefonok megjelenése előtt a legkönnyebben hordozható eszköz az autótelefon volt, amely 1946-ban jelent meg. Az 1983-as DynaTAC 3995 dollárba került, ami ma mintegy 12.000 dollárnak felel meg.

Csak az Egyesült Államokban árusították, és egy 1G hálózaton működött, 10 óra töltés után 30 perc üzemidőt biztosított. A 2G 1991-ben érkezett, a VoIP pedig 1995-ben. És most itt vagyunk, 50 évvel később, a Földön milliárdokra tehető a mobiltelefonok száma, és alig tudunk elszakadni percekre ezt a szilícium, üveg, fém és műanyag gyűjteménytől.

Azóta a mobiltelefonok rohamos fejlődésen mentek keresztül, és a mai okostelefonok több ezer-szer erősebbek és sokoldalúbbak az első készülékeknél. A technológiai előrelépésnek köszönhetően az emberek a világ minden táján kommunikálhatnak, információkat oszthatnak meg és dolgozhatnak a mobiltelefonjaikon keresztül. Az elmúlt 50 évben a mobiltelefonok alapvetően megváltoztatták életünket, és új lehetőségeket nyitottak meg a távközlésben. Dr. Martin Cooper és csapata által történt első mobilhívás óta hihetetlen utat tettünk meg, és izgatottan várjuk, hogy a jövőben milyen új innovációk érkeznek a mobiltelefonok világában.