A Google anyavállalatát, az Alphabetet hamarosan arra kényszerítheti az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (US DoJ), hogy különálló vállalatokra bontsa fel üzleti tevékenységeit. A legkomolyabb javaslatok között szerepel az Android és a Chrome leválasztása, sőt az AdWords önálló vállalattá válása is.

A DoJ tárgyalásai felerősödtek, miután a hónap elején Amit Mehta bíró döntést hozott, amely szerint a Google illegálisan monopolizálta a keresőmotor piacát, több mint 2,5 milliárd dollárt fizetve olyan cégeknek, mint az Apple és a Samsung, hogy előnyös helyzetbe hozza saját online keresőjét és hirdetési szolgáltatásait. A bíró döntése történelmi jelentőségű, hiszen több mint 40 év után ez az első eset, hogy egy amerikai vállalatot az USA bírósága bűnösnek talált monopolizálás miatt.

Az Igazságügyi Minisztérium más alternatívákat is mérlegel, mint például a versenytársak számára több adat megosztásának kötelezettségét és intézkedéseket, amelyek megakadályoznák a Google-t abban, hogy visszaéljen piaci helyzetével. Az utolsó hasonló eset az 1980-as évek elején történt, amikor az AT&T-t találták bűnösnek a rögzített telefonos szolgáltatások piacán elért illegális előnyszerzés miatt, és 1984-ben arra kötelezték, hogy szolgáltatásait különálló vállalatokra ossza fel.

Az USA hatóságai két évtizeddel ezelőtt már próbálkoztak hasonló lépéssel a Microsoft ellen, de akkor kudarcot vallottak. Most csak az idő fogja megmutatni, hogy sikerül-e a Google-t arra kényszeríteni, hogy lemondjon a Chrome, az Android és az AdWords, három legjövedelmezőbb üzleti ágazatáról.