A Google újra a Samsung kezébe adta magát, amikor a Tensor G3 lapkát alkották meg, mely az új Pixel 8 és Pixel 8 Pro modellek szívét jelenti. A Samsung 4nm-es technológiáját használó lapka egy 9 magos rendszerrel büszkélkedik, amely magába foglalja az 1x Cortex-X3, 4x A715 és 4x A510 magokat, valamint egy ARM Mali-G715 GPU-t.
Bár a Google nem adott ki részletes információt a GPU-járól, az eddigi információk szerint 7 számítási egysége van, ami megegyezik a tavalyi Tensor G2-vel. De vajon mennyire hatékony ez? A Golden Reviewer utánajárt.
A 3DMark Wildlife Extreme tesztben az eredményeket az átlagos teljesítmény alapján pontozták. Sajnos, a G3 nem tűnik túl ígéretesnek: sebessége az Apple A14-hez hasonló, de elmarad a Snapdragon 8 Gen 1-től.
A tesztek során egy másik lapka is kiemelkedett: a MediaTek Dimensity 9200. Ez a lapka ugyanazt a Mali-G715 GPU-t használja, viszont 11 számítási egységgel, és a TSMC 4nm-es technológiájával készült. A Dimensity messze megelőzi a Tensort, de hatékonyságban közel azonos teljesítményt nyújt.
A GFXBench Aztec teszt során hasonló eredmények születtek: a Dimensity kétszer gyorsabb volt, de kétszer több energiát is használt. Meglepő módon a Tensor G3 csak minimálisan javult a G2-höz képest.
Egy másik GFXBench tesztben a két lapka közötti különbség kisebb volt 1080p felbontásban. Ha az energiafelhasználást is figyelembe vesszük, akkor a két lapka teljesítménye hasonló.
A Golden Reviewer szerint a Samsung technológiája elmarad a TSMC 4nm-es megoldásától. A Tensor G3 nem tudta felvenni a versenyt a jelenlegi csúcslapkákkal, és az év végén bemutatásra kerülő Snapdragon 8 Gen 3 és Dimensity 9300 is komoly konkurenciát jelenthet.
A Samsung saját Exynos 2400 lapkája is hátrányból indul, bár az AMD-s RDNA 3 technológián alapuló GPU előnyt jelenthet.
A Google-nél továbbra is a Samsung gyártói kapacitásait használják majd a Tensor G4-nél, de pletykák szerint már saját lapkát terveznek, ami nem lesz függő a Samsungtól. Ennek a bemutatóját 2025-re tervezik.