A tajvani TSMC, a világ legnagyobb félvezető-gyártója, értesítette az amerikai kormányt egy potenciális exportkorlátozási visszaélésről, amelyben a kínai Huawei érintett lehet. A Reuters és a Financial Times jelentései szerint a Huawei egy harmadik felet használt fel arra, hogy a TSMC gyártósorain állítsák elő a saját Ascend 910B chipjét, amelyet mesterséges intelligencia (MI) modellek tréningjéhez szántak.
A probléma akkor derült ki, amikor a TSMC egy ügyfélmegrendelés kapcsán észrevette, hogy az Ascend 910B és a korábbi Ascend 910 közötti hasonlóságok túl nagyok. Az eset kapcsán a TSMC azonnal értesítette az amerikai Kereskedelmi Minisztériumot (U.S. Department of Commerce), majd elutasította az érintett megrendelést. Az ügy nem a TSMC elleni vizsgálatot indított, hanem inkább a figyelmeztetést a potenciális visszaélésről.
A Huawei-t 2020-ban érintették az USA szigorú exportkorlátozásai, amelyek megakadályozták, hogy a vállalat a TSMC-hez hasonló partnereken keresztül hozzájusson a legkorszerűbb félvezető-technológiákhoz. Ezek a szankciók megkövetelik, hogy a TSMC és más beszállítók amerikai engedélyt szerezzenek, mielőtt bármilyen kapcsolatot létesítenek a Huawei-jel vagy annak leányvállalataival. A szankciók miatt a Huawei kénytelen volt helyben gyártani szinte minden szükséges alkatrészt, ami jelentős költségeket és időráfordítást igényelt.
Az amerikai szabályok megkerülésére a Huawei több megoldással próbálkozott. A Financial Times szerint ezúttal egy harmadik fél révén akarta elérni, hogy a TSMC készítse el a csúcstechnológiás Ascend 910B chipet, amelyet inkább a tajvani gyártó modern technológiájával gyártatott volna le, semmint a kínai SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp.) által alkalmazott, elmaradottabb 7 nm-es gyártási eljárással.
A Huawei a helyi beszállítókkal, mint az SMIC, már dolgozik azon, hogy fejlettebb gyártósorokat építsen ki, és így függetlenedjen az amerikai technológiáktól. Azonban az, hogy a vállalat egy harmadik felet használ a TSMC eléréséhez, arra utalhat, hogy a fejlett technológiákhoz való hozzáférés továbbra is jelentős kihívást jelent számukra. Az amerikai hatóságok figyelme egyértelműen ráirányul a kínai vállalat efféle manővereire, amelyek tovább szítják az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségeket.
Mindez azt is mutatja, hogy a TSMC nemcsak egyszerű beszállító, hanem fontos szereplője a globális technológiai és geopolitikai játszmáknak is, mivel a modern félvezetők előállítása az amerikai és kínai érdekek ütközőpontjában áll.