A Huawei újra meghatározó szereplővé kíván válni a globális okostelefon-piacon, miután éveken át küzdött az amerikai szankciók által okozott korlátozásokkal. A vállalat saját fejlesztésű HarmonyOS Next operációs rendszere és Kirin chipkészletei köré épített stratégiája egy új korszakot nyithat a cég történetében.
Szankciók és a Huawei túlélési stratégiája
2019-ben az Egyesült Államok a Huawei-t a „Entity List”-re helyezte, ezzel megakadályozva, hogy hozzáférjen az amerikai technológiákhoz, például a Google szolgáltatásaihoz és a fejlett 5G chipkészletekhez. Egy évvel később a szabályok szigorodtak, kizárva a vállalatot a legmodernebb chipekhez való hozzáférésből is, amelyek gyártásához amerikai technológiát használnak. Ennek következményeként a Huawei kénytelen volt 4G Snapdragon processzorokat használni csúcskészülékein, például a P50, Mate 50 és P60 modelleken.
A fordulópont 2023 augusztusában jött el, amikor a Huawei bemutatta a Mate 60 sorozatot, amelyet a Kirin 9000s lapka hajtott. Ez a chip az SMIC által gyártott, 7 nm-es technológián alapuló megoldás volt, és 5G támogatást nyújtott. Bár a Kirin 9000s két generációval elmarad a riválisok csúcstechnológiájától, a készülékek erős nemzeti támogatást kaptak Kínában.
A Huawei tervei a globális piacon
Egy friss jelentés szerint a Huawei 60 országban kívánja újraindítani globális jelenlétét. Az olyan készülékek, mint a Mate X6 összecsukható telefon, már megjelentek Dubajban, Kuala Lumpurban és Hongkongban. Bár a Huawei a Google Play Store alternatívájaként saját alkalmazásboltját kínálja, a cég még mindig jelentős hátrányban van a legfejlettebb chipek hiánya miatt.
Az SMIC, amely a világ harmadik legnagyobb lapkagyártója a TSMC és a Samsung mögött, nem fér hozzá az extrém ultraibolya litográfiás (EUV) gépekhez, amelyek a 7 nm-nél kisebb csomópontú chipek előállításához szükségesek. Ennek következtében a Huawei eszközei teljesítményben és energiahatékonyságban továbbra is elmaradhatnak versenytársaiktól.
A Huawei innovációs képessége és saját mobilökoszisztémája lehetőséget biztosít arra, hogy továbbra is releváns maradjon, még ha a legújabb technológiákhoz nem is fér hozzá. A vállalat tri-fold Mate XT modelljével és más eszközeivel igyekszik megerősíteni jelenlétét a nemzetközi piacokon, bár az Egyesült Államokba való visszatérés továbbra sem valószínű.