A Huawei HarmonyOS operációs rendszere jelentős növekedést ért el Kínában, ahol mostanra a piaci részesedése elérte a 15%-ot, amely megegyezik az iOS jelenlétével az országban. A Huawei 2019-ben indította el a HarmonyOS-t, válaszul az Egyesült Államok által bevezetett korlátozásokra, amelyek kizárták a vállalatot a Google szolgáltatásaiból és az Android licencéből. Azóta a Huawei folyamatosan fejlesztette és terjesztette saját rendszerét, amely mára sokoldalú ökoszisztémát hozott létre.

Operációs rendszerek piaci részesedése Kínában (2024 Q3)
Operációs rendszer Piaci részesedés Kínában (2024 Q3)
Android 70%
HarmonyOS 15%
iOS 15%

A legújabb, HarmonyOS NEXT verzióval a Huawei végleg elhagyta az Android és Linux kernelt, áttérve egy saját microkernel alapú, moduláris rendszerre. Ez a változtatás nagyobb rugalmasságot biztosít, lehetővé téve a HarmonyOS használatát nem csak okostelefonokon, hanem órákon, táblagépeken, fülhallgatókon és IoT eszközökön is. A HarmonyOS különösen népszerű Kínában, ahol már 2021 óta előtelepítik az új Huawei okostelefonokra. Az új rendszer kiemelt funkciói közé tartozik a Multi-Screen Collaboration és a Distributed File System, amelyekkel a felhasználók zökkenőmentesen oszthatják meg a fájlokat és erőforrásokat különböző eszközeik között.

Gyártók piaci részesedése Kínában (2024 Q3)
Gyártó Piaci részesedés Kínában (2024 Q3)
vivo 21,9%
Xiaomi 15,5%
OPPO 15,5%
HONOR N/A
Huawei N/A
Apple N/A

A TechInsights adatai szerint a HarmonyOS piaci részesedése Kínában a 2024 harmadik negyedévében 13%-ról 15%-ra nőtt, míg az Android enyhén visszaesett 72%-ról 70%-ra. Ez különösen jelentős előrelépés, mivel a kínai piac jelenleg a legnagyobb okostelefon-piac a világon, és a harmadik negyedévben 3%-os növekedést mutatott az eladásokban. A legfrissebb adatok alapján a piacvezető a vivo 21,9%-os részesedéssel, amelyet a Xiaomi és az OPPO követ egyaránt 15,5%-kal. A Huawei, HONOR és Apple a következő helyeket foglalják el.

A HarmonyOS piaci részesedése Kínában elérte az iOS szintjét, 15%-ra nőtt