A mobil kommunikációs technológia gyorsan fejlődik. A kutatók komoly előrehaladást érnek el a 6G technológia terén. Ez még viszonylag új fejlesztés, mivel a 5G még nem terjedt el széles körben a világ nagy részén. A kutatók azonban már a következő generációs mobil kommunikációra készülnek.

Kína az innovatív technológiai befektetéseiről ismert. Az űrkutatás terén is előrehaladást mutatnak. A 25. számú Intézet, amely a mélyűr-kutatás fejlesztéséért felelős, nemrégiben jelentett be egy fontos mérföldkövet a 6G kommunikációs technológia terén. Először sikerült terahertzes frekvenciaszinten valós idejű vezeték nélküli adatátvitelt megvalósítani. A vezeték nélküli átviteli sebesség 100 gigabit másodpercenként volt.

Az új fejlesztésnek nagy lehetőségei vannak. Út lehet a jövő 6G hálózataihoz. Ezek a hálózatok gyorsabbak és hatékonyabbak lesznek, mint az előző generációk. A gyorsabb kommunikációs sebességek iránti növekvő igény eredményeként egyre nagyobb szükség van magasabb frekvenciasávokra. A terahertzes kommunikáció élvonalbeli technológia, amely sávszélességet biztosíthat a nagyobb sebességű átvitelekhez. Ezáltal elengedhetetlen összetevője lesz a 6G hálózatoknak.

A terahertzes kommunikációnak jelentős előnye van: lehetővé teszi a vezeték nélküli átvitel, amely majdnem olyan jó, mint a rost alapú összeköttetések. A hagyományos rost alapú hálózatoknak olyan kihívásokkal kell szembenézniük, mint a magas költségek, a hosszú telepítési idők és a rugalmatlanság az építészetükben. A becslések szerint 2023-ra a bázisállomások több mint 62%-a vezeték nélküli technológiát fog használni világszerte, ami azt jelzi, hogy a vezeték nélküli technológia piaci részesedése növekedni fog az elkövetkező években.

A 25. számú Intézet által elért eredmény a terahertzes kommunikációban a haladó antennák és több sugaras módok alkalmazását igényelte, hogy teljes mértékben kihasználhassák az elérhető sávszélességet. Ennek köszönhetően a spektrum kihasználása 2021 óta kétszeresére nőtt.

Az innovációnak számos lehetséges alkalmazása lehet. A nagy sebességű adatátvitel előnyökkel járhat az űrkutatásban, jelentősen hozzájárulhat az új űrhajók és a mélyűr-kutatás fejlesztéséhez. Ezenkívül a technológia alkalmazható szélessávú átvitelre rövidebb távolságokon is, így gyorsabb és hatékonyabb kommunikációt biztosítva a különböző alkalmazások számára.