Az elmúlt hét végén Hollandia korlátozásokat vezetett be Kínára nézve a chipek gyártásához szükséges berendezések kapcsán, amin az Amerikai Egyesült Államok nyomására esett döntés. Az indok? A chipeket Kína felfegyverzésére használták. Most Kína válaszolt, és korlátozásokat vezetett be a félvezetők gyártásában létfontosságú két ritka fém exportján.
Kína a hét elején bejelentette a félvezetők és egyéb elektronikai eszközök gyártásában használt két fém exportkorlátozását. A döntés valószínűleg megemeli a hardvergyártók költségeit és geopolitikai feszültséget is generál. Itt a galliumról és a germániumról van szó, amelyeket 2023. augusztus 1-jétől ellenőrzésekre vetnek alá, a Kínai Kereskedelmi Minisztérium szerint.
A kínai tisztségviselők kijelentették, hogy ezek az intézkedések Kína nemzeti biztonságának és nemzeti érdekeinek javát szolgálják. Egyébként Kína a világ legnagyobb termelője 20 ritka fémnek, beleértve a galliumot és a germániumot, és jelentős szereplője a ritkafémek finomításának és feldolgozásának.
Milyen termékeket találunk ezekben a fémekben? Napelemeket, éjjellátó szemüvegeket és természetesen számítógép-lapkákat. Augusztus 1-jétől speciális exportengedélyeket fognak bevezetni azoknak, akik ki szeretnék vinni az országból a két fémet. Emlékeztetőül: Hollandia korlátozásokat vezetett be a chipgyártó berendezések exportjára. A korlátozás kizárólag Kínára vonatkozik, és 2023. szeptember 1-jétől lép életbe.
Japán is hasonló korlátozásokat tervez. Hollandia és Japán uralja a litográfiai berendezések piacát.