Az elmúlt hónapokban az amerikai és a globális egyetemek új szoftverek iránti igényével találták magukat szembe. Az MI, például a ChatGPT segítségével készült dolgozatok azonosítására képes eszközökre volt szükségük. Azonban ezek az eszközök néha hibáznak, így nemrégiben az MI detektorok az Amerikai Alkotmányt is MI által készítettnek nyilvánították.

MI

Az amerikai Alkotmány, amelyet majdnem 200 évvel ezelőtt írtak, és a francia Alkotmány inspirálta, biztosítja a népnek a jogot, hogy fellázadjon a törvénytelen hatalom ellen. Ez ered az amerikaiak jogához, hogy fegyvert hordhassanak. Az Alkotmánynak vannak hiányosságai, például még mindig lehetőséget ad a rabszolgatartásra (bűncselekmény büntetéseként), de ugyanakkor a boldogsághoz való jogot is garantálja.

Ha 2023-ban az Amerikai Egyesült Államok legfőbb jogi dokumentumát beteszünk egy MI-műveket detektáló eszközbe, azt állítja, hogy az dokumentum minden bizonnyal MI által íródott. Ez a eset nem egyedülálló. Több hasonló eszköz ugyanilyen eredményre jutott, ami számos összeesküvés-elmélethez és időutazásos ötletekhez vezetett, beleértve James Madison, Thomas Jefferson és mások érintettségét.

Az ügy megrökönyödést keltett, amikor kiderült, hogy a MI detektorok hasonlóképpen kezelik a Bibliát. Az ilyen típusú detektorok elemzik a szövegeket, mennyire meglepő ez a nyelvhasználat és írásmód a korábban látottakkal összehasonlítva. Itt van szó a komplexitásról és eredetiségről, amely hiányzik a világ két legismertebb dokumentumából, amelyeket számos MI használt tréninganyagként.

Az Ars Technica példaként hozza fel a “szeretnék egy csésze …” mondatot. Ha “teát” vagy “kávét” írunk be, az eszköz azt mondja, hogy MI vagyunk. Ha “pókokat” írunk, meglepődik és a szöveg nem tűnik MI által írtnak. Az eszköz a beírt szöveget az interneten található eredményekkel is összehasonlítja. Ha millió példányban találnak “szeretnék egy csésze teát” mondatot, és csak néhány “csésze pókokat”, akkor nyilvánvaló, hogy nem MI áll a háttérben.

Egy másik felismerési módszer szerint az emberi írók dinamikus írásmóddal rendelkeznek: vannak rövid és hosszú mondataik. Az MI hajlamos az egyenletes és konstans formulázásra és szerkesztésre. A hamis vádak problémája nem a Biblia vagy az Alkotmány esetében merül fel, hanem azoknál az egyetemi hallgatóknál, akiket tévesen vádolnak plágiummal vagy MI használatával.

A GPTZero egy ilyen megoldás, amit már számos egyetemen alkalmaznak. Azonban felvetődik a kérdés: “Ki ellenőrzi az MI ellenőröket?”.