A Neuralink, Elon Musk agy-számítógép interfész (BCI) fejlesztésével foglalkozó cége, újabb mérföldkőhöz érkezett: bemutatta második páciensét, akinek a beültetett agyi implantátummal sikerült videojátékot játszania és 3D-s modellezést végeznie. A páciens, akit „Alex” néven említenek, tetraplégiában szenved, és a beültetést az amerikai Barrow Neurológiai Intézetben végezték el problémamentesen.

Az implantáció után, mindössze öt perc elteltével, Alex már képes volt az agyával mozgatni a számítógép kurzorát. Alex, aki korábban autószerelőként dolgozott, és különféle járműveket, valamint nagy gépeket javított és módosított, gerincsérülése óta arra törekszik, hogy megtanulja a számítógéppel segített tervezést (CAD), hogy ismét önállóan dolgozhasson.

Neuralink implantátummal tervezett 3D-ben egy tetraplégiás páciens

A beültetés utáni fejlesztések és tesztek

A tesztelések során Alex a Counter Strike 2 nevű, első személyű lövöldözős videojátékot játszotta és a Fusion 360 CAD szoftvert használta. Ezzel a szoftverrel képes volt megtervezni egy testre szabott töltőtartót a Neuralink eszköze számára, amelyet később 3D nyomtatással állítottak elő és integráltak a saját konfigurációjába. A videojátékok irányításához Alex az implantátumot egy Quadstick nevű, szájon át irányítható joystickkel kombinálta.

Alex így nyilatkozott az élményről: „Csak sétálni is fantasztikus, mert körbenézhetek anélkül, hogy a Quadstick-et jobbra-balra kellene mozgatnom… Gondolhatok arra, merre nézzek, és oda megy, ahová akarom. Ez hihetetlen.

A technológiai fejlesztések és a biztonsági intézkedések

Az első pácienshez képest, akinek az implantátuma az első hetekben könnyen levált, Alex esetében az implantátum stabil maradt. Ezt különböző biztonsági intézkedésekkel érték el, például a műtét során a páciens agyának mozgását csökkentették, és minimalizálták az implantátum és az agy felszíne közötti távolságot.

A Neuralink az egyik kevés olyan vállalat, amely agy-számítógép interfész (BCI) eszközöket fejleszt. Elon Musk szerint ezek az implantátumok segíthetnek különféle egészségügyi problémák, például az elhízás, autizmus, depresszió és skizofrénia kezelésében, és lehetőséget nyújthatnak az internet böngészésére vagy akár a telepatikus kommunikációra is.