A Tesla 2025-re teljesen új szintre emelné a gyártási és technológiai képességeit, ezt Elon Musk jelentette be a vállalat éves belsős konferenciáján március 21-én. A fókusz egyértelmű: globális szinten elérhetővé tenni a fenntartható jólétet. A cég három kulcsterületre koncentrál – zöldenergia-termelés, energiatárolás és fenntartható közlekedés –, miközben a mesterséges intelligencia és a humanoid robotok bevezetése új szintre emelné az ipari hatékonyságot.

A Model Y uralja a globális eladásokat, a Cybertruck pedig biztonsági bajnok lett

A Tesla modelljei továbbra is meghatározóak az autóiparban. A Model Y zsinórban harmadik éve a világ legkelendőbb autója, miközben a cég olyan új piacokra lépett be, mint Katar, Litvánia és Chile. A Model Y és a Model 3 minden jelentős régióban – Kínában, Európában és az Egyesült Államokban – kiválóan szerepeltek a biztonsági teszteken.

Az amerikai piacon a Cybertruck is komoly mérföldkőhöz ért: az IIHS teszteken megkapta az ötcsillagos minősítést. Az eredmények szerint ez a modell kínálja a legkisebb borulási kockázatot és a legalacsonyabb sérülési esélyt a teljes pickup kategóriában.

A Semi elektromos kamion piacra lépett; ötször olcsóbb, mint a dízel

A nehézszállításban a Tesla a Semi elektromos kamionnal száll be komolyan. Az üzemeltetési költség kilométerenként mindössze 0,5 jüan (kb. 27 Ft), ami ötször kevesebb, mint egy átlagos dízel teherautóé. A Walmart és a PepsiCo már használja a járművet, a tesztsofőrök szerint a visszaút a dízelhez szóba sem jöhet.

5 másodperces gyártási ciklus és 10 milliós éves termelés a cél

A Tesla radikálisan felpörgetné a gyártási sebességét: a tervek szerint egy új autó mindössze 5 másodpercenként gördülhet le a szalagról. Ezzel az évi 10 milliós darabszámot is elérnék, ami már az elektronikai ipar tempóját idézi.

Az önvezető rendszer (Full Self-Driving) Észak-Amerikában már teljes értékűen működik, a valós adatok szerint 80%-kal kevesebb balesetet okoz, mint az emberi sofőrök. A Tesla szerint ezzel lényegében iparági mércét állítottak fel az autonóm közlekedésben.

A lítium akkumulátorok ára rekord alacsony szintre süllyedt, a Megapack rendszer már exportál

Az energiatárolás területén a Tesla mostanra a világ legolcsóbb lítium akkumulátorát gyártja kilowattóránként. Az egész gyártási láncot házon belülre hozták, ezzel komoly költségelőnyhöz jutva.

A sanghaji energiatároló üzem befejeződött, az első Megapack rendszerek már Ausztráliába kerültek. Musk szerint ez az üzletág 2025-re legalább 50%-kal bővül majd, ahogy a globális energiatárolási igény is nő.

Humanoid robotok gyártása indul, a Tesla szerint minden eddigi technológiát lekörözhet

2025-ben a Tesla elindítja a humanoid robotok tömeggyártását, darabonként 20-30 ezer dolláros (kb. 7,8–11,7 millió Ft) áron, ami olcsóbb, mint sok mai autó. Musk szerint a robot a valaha volt legnagyobb példányszámban eladott technológiai termék lehet, tízszer lekörözve a jelenlegi rekordereket.

10 milliárd dolláros AI beruházás és a Dojo 2 szuperszámítógép érkezik

A Tesla 2024-ben 10 milliárd dollárt (kb. 3,9 billió Ft) fordít mesterséges intelligenciára. A Dojo 2 szuperszámítógép tízszer nagyobb teljesítményt kínál, mint az első generáció, és több mint 100 ezer GPU-t használ majd. Ezzel a világ öt legerősebb számítógépes központja közé kerülnek.

A Tesla AI Hardware 4 platformja továbbra is az iparág élvonalába tartozik. Az autók folyamatos OTA (Over-the-Air) frissítésekkel több száz új funkciót kapnak, így a vásárlók járműve idővel egyre értékesebbé válik.