A Texas Instruments (TI) hosszú évek óta először kapott újra figyelmet a mobiltechnológiai szektorban, miután bejelentették, hogy 1,6 milliárd dolláros állami támogatást kaptak az amerikai kormánytól három új félvezetőgyár építésére. Az 1990-es és 2000-es évek elején a TI meghatározó szereplője volt a mobil chipgyártásnak, különösen az OMAP processzorok révén, amelyek a Nokia N9 telefonban is megtalálhatóak voltak. Azonban 2012-ben, amikor a verseny túl erős lett, a vállalat úgy döntött, hogy kivonul a piacról, és inkább az autóipari és beágyazott rendszerekre összpontosít.
Most, több mint egy évtizeddel később, a Texas Instruments egy új stratégiával tér vissza, amelyet a CHIPS and Science Act keretében kapott pénzügyi támogatás is megerősít. A támogatás célja, hogy erősítse az Egyesült Államok belső chipgyártási kapacitását, amelyet mind gazdasági, mind nemzetbiztonsági szempontból létfontosságúnak tartanak.
Új gyárak, új lehetőségek
A TI már megkezdte a három új gyár építését Texasban és Utahban, amelyek 300 mm-es wafer-ek (szilíciumlapkák) gyártására specializálódnak. Ezek a wafer-ek kulcsfontosságúak a modern, nagy teljesítményű mobil chipkészletek előállításában, és széles körben használják őket olyan csúcskategóriás processzorok gyártásához, mint a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, az Apple A17 Bionic, a Samsung Exynos 2200, a MediaTek Dimensity 9200 és a Google Tensor G3.
A vállalat a tervek szerint 18 milliárd dollárt fektet be a következő években, és 2030-ra célja, hogy a gyártási kapacitásának több mint 95%-át az Egyesült Államokon belül biztosítsa. Ez az ambiciózus terv nemcsak a TI számára jelent előrelépést, hanem az amerikai félvezetőipar számára is fontos mérföldkő. A gyárak építése várhatóan 2 000 közvetlen munkahelyet teremt, valamint több ezer további munkahelyet a beszállítói láncban és az építőiparban.
További támogatások és adókedvezmények
A TI emellett további 6-8 milliárd dollár értékű adókedvezményt is vár az amerikai pénzügyminisztériumtól, valamint 10 millió dolláros támogatást kap a munkaerő fejlesztésére. A vállalat vezérigazgatója, Haviv Ilan, kiemelte, hogy ezek az invesztíciók kulcsfontosságúak a TI jövője szempontjából, és hozzátette: „Az új gyártási kapacitások geopolitikailag biztonságos alapot teremtenek ahhoz, hogy ügyfeleink számára biztosítani tudjuk az analóg és beágyazott feldolgozó chipeket az elkövetkező években.”
Az új gyárak és a kapcsolódó befektetések nemcsak a Texas Instruments számára jelentenek lehetőséget a visszatérésre a mobil chipgyártás piacára, hanem jelentős szerepet játszanak az Egyesült Államok félvezetőiparának megerősítésében is. Gina Raimondo, az amerikai kereskedelmi miniszter, külön kiemelte a Texas Instruments szerepét a Biden-adminisztráció tervében, amelynek célja a hazai chipgyártás fellendítése.