Ez a helyzet, amely az elmúlt öt évet jellemezte, most jelentős változáson ment keresztül, és ez egy lényegi győzelmet jelent a tech óriások számára, mint a Google, Facebook és az Apple. Az Európai Unió, hosszas idő után, most engedélyezte, hogy az európai felhasználók adatait amerikai szervereken tárolhassák.
Az európai és az amerikai adatok cseréje, amit még 2020-ban illegálisnak minősítettek, ma már megengedettnek számít az újonnan elfogadott “EU-US Data Privacy Framework” keretrendszer alapján. Ez a szabályozás a felhasználók adatainak védelme érdekében új mechanizmusokat is bevezetett. Például, az USA vállalja, hogy titkosszolgálatai nem férhetnek hozzá az EU polgárainak adataihoz.
Emellett létrehoztak egy új adatvédelmi hatóságot is, amely minden európai számára elérhető és ahol panaszokat lehet előterjeszteni. Az EU további követelményeket is megfogalmazott, így például az adataink törlését írja elő, amikor azok már nem szükségesek az eredeti célnak megfelelően.
Ez a döntés néhány hónappal azután érkezett, hogy a Meta 1,2 milliárd eurós bírságot kapott az EU-tól ugyanerre a problémára hivatkozva, mivel a cég európai felhasználók adatait amerikai szervereken tárolta. Az említett döntés ellenében fellebbezni lehet, és várhatóan a felhasználók magasabb szintű privát szféráját védő szervezetek fognak ezt megtenni.
A szabályozást olyan nagy márkák is támogatják, mint az Apple, Google, Amazon, Airbus, Ericsson, Nokia, Philips, Samsung és a Meta.