Míg Kínában már egy ideje létezik a digitális jüan, az EU most gondolkozik el a digitális euró bevezetésén. Fontos kihangsúlyozni, hogy itt nem egy új kriptovalutáról van szó, hanem egy jól szabályozott digitális pénznemről.

Két évvel ezelőtt az Európai Központi Bank (EKB) tanulmányt indított az egységes digitális valutával kapcsolatban, és most már megvannak az eredményei is. Az EKB javasolta a digitális euró bevezetését, és a BCR egy törvényi keretet hozott létre a digitális valuta jövőbeli használatára. A döntést az év októberében fogják meghozni, a bevezetés leghamarabb 2026-ban történhet meg.

Az EU döntését azzal indokolja, hogy világszerte, így Európában is, egyre kevesebb készpénzt használnak a fizetések során. A digitális gazdaság irányába haladunk, és a jövőben az európai felhasználóknak lehetőségük lesz készpénzes eurót és digitális eurót is használni. Fabio Panetta, az EKB igazgatóságának tagja szerint a cél az, hogy “senkit ne hagyjunk ki a fizetések digitalizációjának folyamatából”.

A digitális euró váltóaránya látható és a valós gazdaságtól függ, ezért ez stabilabb, mint egy kriptovaluta. A váltóarány a forgalomban lévő pénz mennyiségétől, vagyis a pénzkínálattól függ. Ezzel szemben a kriptovaluták értéke sokkal ingadozóbb, és a legkülönbözőbb tényezők – például a kriptovaluta alapítójának hírneve vagy a tőzsdei pletykák – befolyásolhatják