Az Európai Bizottság 5 milliárd euró állami támogatást ítélt meg a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) új, Németországban épülő chipgyártó létesítményének. Ez a beruházás nem csak a TSMC első európai gyárát hozza létre, hanem a vállalat egyik legfontosabb stratégiai lépése is, hogy diverzifikálja a gyártási kapacitásait, és ezzel csökkentse a kínai helyzettel kapcsolatos kockázatokat. A drezdai üzem teljes költsége 10 milliárd euró, amelynek felét az EB az Európai Unió (EU) Chips Act programján keresztül biztosítja.

Az Európai Bizottság 5 milliárd euró állami támogatást ítélt meg a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) új, Németországban épülő chipgyártó létesítményének.

Ugy az EU, minta TSMC felismerte, hogy a Kína és Tajvan közötti feszültségek hosszú távon komoly veszélyt jelenthetnek működésére, ezért döntött úgy, hogy a gyártás egy részét Európába helyezi át. Ezzel a lépéssel a TSMC nemcsak biztonságosabb exportlehetőségeket biztosít magának, hanem stratégiai partnerségeket is kialakít a helyi vállalatokkal, mint a Bosch, Infineon és NXP, amelyek mind részt vesznek a projektben. A TSMC 3,5 milliárd eurót biztosít a beruházásból, így 70 százalékos részesedést szerez, míg a többi partner 10-10 százalékos részt kap.

Ez a lépés nem csak a TSMC-t erősíti, hanem jelentős előrelépést jelent Európa számára is a félvezetőgyártás terén, mivel 11 ezer új munkahely jön létre, és a kontinens ipara stabilabb ellátási láncokra számíthat. A TSMC célja, hogy 2027-re megnyissa a drezdai üzemet, míg a rivális Intel hasonló, 30 milliárd eurós németországi beruházása 2028-ra várható.