Az Intel az elmúlt években számos kritikát kapott, különösen azóta, hogy az Apple saját ARM alapú chipseteket kezdett használni. Az Intel nehéz időszakot él át Pat Gelsinger vezetésével, de a gamerek és a fotó- és videószerkesztő, valamint 3D modellező szakemberek továbbra is ragaszkodnak az asztali számítógépekhez szánt hardvereihez. Most azonban újabb jelentős vita merült fel a Raptor Lake processzorok kapcsán.
A K, KF és KS sorozatú Intel processzorok instabilitása
A felhasználók gyakori összeomlásokkal szembesülnek intenzív feladatok során, például játékok közben. Ez különösen aggasztó, mivel az Intel megoldásait használó fejlesztők hasonló problémákkal találkoztak, és észrevették, hogy a játékosok is ugyanazokkal a nehézségekkel küzdenek. Mi a teendő?
Mely modellekről van szó?
A The Verge jelentése szerint a problémák a Core i7 és Core i9 K, KF és KS sorozatú processzorokat érintik. Az érintett modellek a 13. és 14. generációs CPU-kra is kiterjednek. Az alábbiakban találhatók a szóban forgó modellek:
- i9-13900K
- i9-14900KF
- i9-14900K
- i9-13900KF
- i7-14700K
- i7-13700K
- i9-13900KS
- i7-14700KF
- i7-13700KF
- i9-14900KS
- i7-14700KF
A problémák megnyilvánulása és az Intel által kínált megoldások
Ezek a csúcskategóriás, asztali számítógépekhez szánt CPU-k már a kereskedelmi forgalomba hozataluk óta problémásak voltak, bár kezdetben ezeket a hibákat nem észlelték. Felmerült a gyanú, hogy a Core i9-13900K és Core i9-14900K processzorok „gyorsított elöregedést” szenvednek, ami rendkívül magas meghibásodási arányhoz vezet. Az első 3-4 hónapban a chipsetek normálisan működnek, majd stabilitási problémák lépnek fel.
A felhasználók különböző közösségi média platformokon (Twitter, Reddit) panaszkodtak, és olyan platformok, mint az Epic Games, azt ajánlották a gamereknek, hogy csökkentsék a chipsetek frekvenciáját. Kezdetben a rendszer többi komponensére is gyanakodtak. Mivel a crash-ek főként játékok közben jelentkeztek, eleinte a grafikus kártyák problémájára gyanakodtak.
2024 áprilisában az Intel hivatalosan is vizsgálni kezdte a problémát, azt állítva, hogy az instabilitást az alaplapgyártók okozhatják, akik túl magasra állították a chipsetek frekvenciáját. Egy „eTVB” (Enhanced Thermal Velocity Boost) nevű opcióról van szó, amely a processzorok boost frekvenciájának szabályozásáért felelős.
Az Intel szerint ez az opció egy „agresszív” algoritmust tartalmaz, amely a maximális működési frekvenciákat próbálja fenntartani még nem megfelelő hőmérsékleti és feszültségviszonyok között is. Az Intel kérte az alaplapgyártókat, hogy biztosítsanak BIOS frissítést, amely tartalmaz egy új, „Default Settings” nevű profilt. Ez a profil olyan beállításokat tartalmaz, amelyek korlátozzák a 13. és 14. generációs Core i7 és Core i9 chipsetek teljesítményét.
Az Intel később elismerte, hogy az „eTVB” bug valóban okozhat instabilitást, de nem ez a fő oka a problémának. A rossz hír, hogy azok, akik ilyen processzort vásároltak, nem élvezhetik teljes mértékben a hardver maximális teljesítményét.
Ez azt jelenti, hogy a felhasználóknak nehézségeik lesznek a BIOS frissítésével, hogy legalább stabil CPU-t kapjanak játékokhoz és intenzív programokhoz, de a teljesítmény alatta marad annak, amit az Intel a marketing anyagaiban és a tesztekben bemutatott. Számos benchmark összehasonlítást kerestem a Raptor Lake processzorok teljesítményéről a BIOS frissítés után, de kevés releváns eredményt találtam. Az Intel ajánlja, hogy minden CPU-felhasználó frissítse a BIOS-t, és biztosítsa, hogy a 0x125-ös mikrokódot futtatja.
Találtam egy kommentet 2024. május 11-ről az Intel Core i9-14900KF oldalán az eMAG-on, ahol egy felhasználó részletesen elmagyarázza, milyen nehézségeken ment keresztül a processzor stabilizálása érdekében, még a legfrissebb BIOS verzió telepítése után is. Elméletileg ennek a processzornak közel kellene állnia az Apple M3 Max teljesítményéhez még egy magos feladatok esetén is, de a stabil állapotban alig haladja meg a 2021-ben kiadott Apple M1 Max és M1 Ultra chipsetek teljesítményét a Cinebench tesztben.
A szerverek körül sem tiszta a helyzet
Az Alderon Games egy MMO, multiplayer játékfejlesztő cég. A vállalat hivatalosai érdekes statisztikákat közöltek, miután észrevették, hogy a Path of Titans című játék szerverei komoly teljesítmény- és stabilitási problémákat mutatnak. A szerverek általában konzervatívabban vannak konfigurálva, mint a hagyományos PC-k. Ezek az akadályok, valamint az otthoni gamerek hardverei által okozott problémák arra késztették a fejlesztőt, hogy minden Intel CPU-t AMD megoldásokra cseréljenek.
Egyesek azt állítják, hogy a Core i9-13900K és i9-14900K processzorok adatvesztést, RAM memóriakorrupciót és összeomlásokat okoznak a szervereken, amelyek ezeket használják. Ez egy súlyos fordulat. A Warframe egyik fejlesztője a játék fórumain azt írta, hogy a rendszerben észlelt „majdnem minden” összeomlás az Intel 13. és 14. generációs processzorainak driver hibáiból ered.
Ugyanez a fejlesztő azt mondja, hogy egy csapattag sikeresen megoldotta a problémákat a legfrissebb BIOS frissítés telepítése után. Azonban ne felejtsük el, hogy az Intel júniusban kijelentette, hogy az említett frissítés által kezelt probléma nem a fő oka az instabilitásnak.
Úgy tűnik, hogy sok fejlesztő és szerver adminisztrátor követni kívánja az Alderon Games példáját, és megbízhatóbbnak tartott alternatívák mellett dönt. Így az Intel tovább veszít a versenyben az AMD és a Qualcomm új generációs ARM processzoraival szemben, amelyek már most is óriási sikert aratnak.
A problémák érintik a laptopokat is?
Sajnos a válasz erre a kérdésre „igen”. Úgy tűnik, hogy az Intel Core 13. és 14. generációs processzorokkal szerelt laptopok is blokkolásokkal és összeomlásokkal küzdenek. Az Intel azonban hangsúlyozza, hogy ezek nem ugyanazon hibák, amelyek az asztali CPU-kat érintik. A vállalat inkább a szoftver- és hardverkompatibilitási problémákat okolja.
Intel hivatalos nyilatkozata
Az alábbi nyilatkozatot egy Intel tisztviselő tette a Tom’s Hardware számára:
„A 13. és 14. generációs asztali Intel Core processzorok instabilitási problémáinak alapos elemzése alapján az Intel megállapította, hogy a mobil processzorok nem ugyanazon problémáknak vannak kitéve. A 13. és 14. generációs mobil rendszerek esetében jelentett tünetek – beleértve a blokkolásokat és összeomlásokat – olyan közös tünetek, amelyek széleskörű szoftver- és hardverproblémákból eredhetnek.
„Ahogyan mindig, ha a felhasználók problémákat tapasztalnak az Intel processzorral szerelt laptopjaikkal, javasoljuk, hogy vegyék fel a kapcsolatot a rendszer gyártójával további támogatásért.”
Ez a válasz tipikusnak tűnik, és úgy tűnik, hogy az Intel nem kíván mélyebben belemerülni a vitába. Ebben az esetben az Alderon Games vezérigazgatója, Matthew Cassells is megszólalt. Elmondása szerint azok a játékosok, akik 13. és 14. generációs Intel processzorokkal szerelt laptopokat használnak, kevesebb incidenst jelentenek, mint az asztali felhasználók. Úgy tűnik, hogy a legtöbb probléma az Intel Core i9-13900HX processzorral szerelt laptopoknál jelentkezik.
Matthew Cassells véleménye
Cassells hozzátette:
„Úgy tűnik, hogy az Intel minimalizálja a problémákat, valószínűleg a javítási költségek és az OEM-eknek és partnereknek okozott esetleges károk miatt. Összeomlásokat tapasztaltunk a Razer, MSI, ASUS és más hasonló laptopok esetében, amelyeket a stúdiónkban használnak a játékfejlesztéshez. A jelentések szerint sok Intel processzorral szerelt laptop problémákkal küzdhet.”
Összegzés
Bár az Intel és az alaplapgyártók úgynevezett „megoldásokat” kínáltak, a végfelhasználó továbbra is szenved. Nem bizonyosodott be egyértelműen, hogy a CPU-k valóban képesek-e a tárolás és a memória korrupciójára, de aggasztó, hogy az Intel nem kívánja valóban megoldani a nagyvállalatok, gamerek és hétköznapi felhasználók problémáit.
Sokan vissza tudták küldeni a problémás processzorokat a vásárlás első napjaiban, de komoly panaszok érkeztek az Intelhez, mivel a vállalat nem hajlandó visszahívni a hibás chipseteket. Ez hatalmas profitveszteséget jelentene, de hosszú távon megmenthetné az Intel hírnevét.
A CPU-k piacán több gyártó is verseng. Az AMD mellett a Qualcomm is belépett a piacra ARM-alapú processzoraival, amelyeket jól fogadtak. Az Intel kockáztatja, hogy lemarad közvetlen versenytársai mögött, különösen, hogy egyre több nagyvállalat és játékstúdió fordul el a hardvereiktől.
A vita továbbra is folyik, az emberek fórumokon tárgyalják a helyzetet, és aggódnak, mivel sokan használnak ilyen processzorokkal szerelt asztali gépeket és laptopokat. Néhány hónap múlva érkeznek az Arrow Lake CPU-k, és sokan kíváncsiak, hogy az Intel képes lesz-e megoldani a problémákat az új modellek bemutatásával.
Az AMD gyorsabban reagált, és márciusban bejelentette az új generációs Zen 5 architektúrájú asztali processzorait. Ezek a CPU-k valószínűleg gyorsabban kerülnek piacra, mint az Arrow Lake chipsetek, így sokan az AMD megoldásait választhatják az idén.
Lehetőségek és kilátások
Képes lesz az Intel leküzdeni ezeket a problémákat? Fognak még az emberek Intel CPU-kat vásárolni 2025-ben? Ha van egy csúcskategóriás PC-je Core i7 vagy Core i9 Raptor Lake processzorral, kíváncsiak vagyunk, tapasztalt-e ilyen teljesítményproblémákat, és hogyan oldotta meg őket.