Az ASML, egy olyan vállalat, amely a globális chipgyártási eszközök piacának egyik meghatározó szereplője, most a nemzetközi geopolitikai játszmák kereszttüzébe került. A vállalat, amely a világ legfejlettebb litográfiai berendezéseit gyártja, Hollandia, az Egyesült Államok, Kína és más országok figyelmének középpontjában áll.

ASML: A technológiai hidegháború új frontvonala; Hollandia lépései a cég otthon tartásáért
ASML: A technológiai hidegháború új frontvonala; Hollandia lépései a cég otthon tartásáért

A holland kormány állítólag titkos terveken dolgozik, amelyek a “Beethoven” fedőnév alatt futnak, hogy megtartsák az ASML-t az országban. Ez a lépés nem meglepő, tekintve, hogy az ASML az ország gazdaságának egyik kulcseleme, melynek távozása jelentős hatással lenne a holland gazdaságra. A vállalat a következő években tervezi kapacitásának jelentős növelését, többek között 600 DUV és 90 alacsony-NA valamint 20 magas-NA EUV rendszer előállítására, ami kiemeli a vállalat és a holland kormány közötti szoros kapcsolat fontosságát.

A helyzetet bonyolítja az Egyesült Államok nyomása, amely teljes mértékben meg akarja akadályozni az ASML-t abban, hogy chipgyártási eszközöket szállítson kínai vállalatoknak. Ez a stratégia része annak a szélesebb körű amerikai tervnek, amelynek célja Kína fejlett chipek fejlesztési képességeinek korlátozása. Az USA ezen felül Japánt is nyomás alá helyezi, hogy korlátozza Kínába irányuló speciális vegyi anyagok exportját, amelyek kulcsfontosságúak a chipgyártási folyamatban.

Ezek a nemzetközi mozgások és döntések rávilágítanak arra, hogy az ASML és hasonló technológiai vállalatok milyen fontos szerepet töltenek be a globális hatalmi dinamikákban. A cég körüli geopolitikai vetélkedés nem csupán gazdasági, hanem stratégiai jelentőséggel is bír, hiszen a chipgyártási technológia ellenőrzése kritikus fontosságú a nemzetbiztonság és a globális technológiai versenyfutás szempontjából.