Egy súlyos Windows rendszerhiba globális távközlési szolgáltatások jelentős zavarához vezetett. A Microsoft jelenleg vizsgálja a felhőszolgáltatásaiban felmerült problémákat, amelyek számos alkalmazást és eszközt érintenek, kék képernyős hibaüzenetek megjelenését okozva.
A hiba oka: CrowdStrike
A Mashable friss jelentése szerint a problémákat a CrowdStrike biztonsági szoftverhez kapcsolódó incidens okozta. „A CrowdStrike tud a Windows rendszerek leállását okozó Falcon Sensor-ral kapcsolatos jelentésekről,” közölte a kiberbiztonsági cég péntek reggel 1:30-kor kiadott figyelmeztetésében. A Falcon Sensor egy olyan szoftver, amely a számítógépes rendszerek elleni támadások megelőzésére szolgál.
A cég közölte, hogy a tünetek között a Falcon Sensor-ral kapcsolatos kék képernyős hibák is megtalálhatók, és technikai csapataik aktívan dolgoznak a probléma megoldásán. Emellett azt tanácsolták a felhasználóknak, hogy ne nyissanak új támogatási jegyeket, mivel a probléma ismert és már folyamatban van a javítása.
Globális hatás
A problémák az Egyesült Államoktól kezdve az Egyesült Királyságon át Németországon és Spanyolországon keresztül számos ország felhasználóit érintették, számos kritikus szektort érintve:
- Egyesült Államok: A Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) az összes repülőjáratot, beleértve a Delta, United és American Airlines járatait is, felfüggesztette egy kommunikációs probléma miatt. További érintett platformok az USA-ban: Amazon Web Services, Instagram, eBay, Visa, ADT és PlentyOfFish.
- Egyesült Királyság: A Thameslink és Great Northern vasúttársaságok jelentős fennakadásokat tapasztaltak, amelyek a sofőrök diagramjait és az ügyfél-információs rendszereket érintették. Szupermarketek, bankok, légitársaságok és televíziók is érintettek.
- Németország: A berlini repülőtér jelentős késéseket tapasztalt.
- Spanyolország: Az összes repülőtér technikai problémákkal küzdött.
- Ausztrália: A szupermarketek vásárlói nem tudtak elektronikus fizetési rendszerek meghibásodása miatt fizetni.
Megoldások és intézkedések
A CrowdStrike bejelentette, hogy 2:30-kor azonosították a problémát okozó frissítést, és visszatértek a korábbi verzióhoz. Emellett egy útmutatót is közzétettek a problémát tapasztaló felhasználók számára:
- Indítsd el a Windows-t Safe Mode vagy Windows Recovery Environment módban.
- Navigálj a C:\Windows\System32\drivers\CrowdStrike mappába.
- Keressd meg a ‘C-0000029*.sys’ fájlt, és töröld.
- Indítsd újra a rendszert normál módban.
Ez a folyamat időigényes lehet, tekintettel a globálisan érintett számítógépek nagy számára.
További részletekért látogass el az eredeti forrásokhoz: BBC, CNN, Reuters, Mashable.