Kalifornia Salton-tavának mélyén rejtőzik az Egyesült Államok egyik legnagyobb lítiumkészlete, amely hatalmas potenciállal bír az elektromos járművek akkumulátorainak gyártásában. Egy friss amerikai Energetikai Minisztériumi jelentés szerint a tó alatti lítiumtartalék jóval nagyobb, mint azt korábban gondolták, és világszinten is kiemelkedő lehetőségeket kínál.

A Lawrence Barkery Nemzeti Laboratórium kutatói szerint a tó alatti lítiumkészlet 3,4 millió tonnát (3400 kilotonnát) tesz ki. Ez elegendő lehet 375 millió elektromos autó akkumulátorának előállításához, ami hatalmas ugrást jelentene az elektromos járművek területén. Jelenleg az Egyesült Államokban csak körülbelül 2,4 millió elektromos autó van forgalomban, tehát a felfedezés jelentőségét nem lehet túlbecsülni.

A Salton-tó az egyik legnagyobb ökológiai katasztrófa helyszíne az Egyesült Államokban. A szélsőséges aszályok és hőhullámok, valamint a növényzet hiánya miatt a tó vize visszahúzódott, steril medret hagyva maga után, és tömeges halpusztulást okozva. Ennek ellenére a tó a zöldenergia újraértelmezésének központjává vált, ahol több cég is azt vizsgálja, hogyan lehetne a mélyben rejlő geotermikus sós vizekből lítiumot kinyerni.

Az Energetikai Minisztérium szerint a lítiumtartalék lehetővé teszi az állam számára, hogy kielégítse, sőt meghaladja a globális lítiumigényt évtizedeken át. Az Egyesült Államok így csökkentheti a Kínából érkező lítiumimport függőségét. A kitermelési tervek az ökológiai hatások minimalizálására összpontosítanak, elkerülve a környezetre káros hatású hagyományos bányászati módszereket. A cégek egy közvetlen lítiumkivonási technológiát fejlesztenek, amely lehetővé teszi a sósvíz kivonását és a lítium elkülönítését más anyagoktól.

Bár a kivonási folyamat költséges és bonyolult – a só gyorsan kikezdi a berendezéseket – a Salton-tó alatti lítiumtartalék óriási értékét nem lehet figyelmen kívül hagyni. A cégek minden bizonnyal folytatják a kitermelést, hogy az Egyesült Államokat függetlenítsék a kínai importtól.