2024-ben Kína a világ legnagyobb chipgyártó berendezés-vásárlójává vált, megelőzve az Egyesült Államokat, Dél-Koreát és Tajvant együttvéve. A Semiconductor Equipment and Materials International (SEMI) friss jelentése szerint Kína 2024 első hét hónapjában mintegy 25 milliárd dollárt (kb. 9 263 milliárd forintot) költött ilyen berendezések beszerzésére, és az év végére ez az összeg akár 50 milliárd dollárra (kb. 18 527 milliárd forintra) is emelkedhet.

Kína vezető szerepbe kerül a chipgyártó eszközök vásárlásában; jelentős befektetések a félvezetőgyártásban

Ez a nagy volumenű költekezés részben a Kína és a Nyugat, különösen az Egyesült Államok között fokozódó kereskedelmi konfliktusnak tudható be. Az amerikai kormány szigorú korlátozásokat vezetett be a fejlett technológiák és gyártóeszközök Kínába irányuló exportjára, így próbálva megakadályozni Kína hozzáférését az élvonalbeli félvezetőgyártási technológiákhoz. Válaszul Kína drasztikusan növelte beruházásait, hogy saját beszállítói hálózatát fejlessze és csökkentse a külföldi technológiától való függését.

A SEMI jelentése szerint nem csak a nagy kínai chipgyártók, mint például a Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), növelik beruházásaikat, hanem számos kisebb és közepes méretű gyártó is, amelyek intenzíven vásárolnak gyártóberendezéseket. Ezek a másodvonalbeli vállalatok is jelentős mértékben hozzájárulnak a Kína chipiparában tapasztalható gyors növekedéshez.

Kína vezető szerepbe kerül a chipgyártó eszközök vásárlásában; jelentős befektetések a félvezetőgyártásban

Kína keresletének növekedése a chipgyártó berendezések iránt többek között a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásokhoz és a memóriacsipekhez szükséges félvezetők iránti növekvő igénynek tudható be. A SEMI előrejelzései szerint Kína chipipara idén körülbelül 20%-os növekedést ér el, és hasonló ütemű bővülés várható 2025-ben is, ami a gyártási kapacitások hosszú távú bővítésére utal.

Míg más országok, köztük Dél-Korea, Tajvan és az Egyesült Államok visszafogták a beruházásaikat a globális gazdasági lassulás közepette, Kína továbbra is erőteljesen fektet be. Ez a stratégia egyértelműen arra irányul, hogy az ország vezető szerepet töltsön be a félvezetőgyártás globális piacán, még az egyre szigorúbb nyugati korlátozások ellenére is.