Az Európai Unió új, 2026-ban életbe lépő szabályozása forradalmasíthatja az elektronikai eszközök piacát, mivel a gyártóknak a termékeiket tartósabbá, könnyebben javíthatóvá és újrahasznosíthatóvá kell tenniük. Az új előírások célja, hogy az elektronikai eszközök élettartama átlagosan 5 évvel meghosszabbodjon, csökkentve ezzel a környezeti terhelést.
Átlagos élettartam különböző készülékek esetén:
A változások lényege, hogy minden EU-ba behozott elektronikai terméknek rendelkeznie kell egy digitális útlevéllel, amely igazolja, hogy a termék megfelel a környezetbarát tervezési minimumkövetelményeknek. Az új szabályozás, amelyet az Európai Parlament és a Tanács fogadott el, előírja, hogy a termékeket úgy kell megtervezni és összeszerelni, hogy könnyen javíthatók, újrahasznosíthatók vagy újrafelhasználhatók legyenek.
Ez a lépés jelentős előrelépést jelent az elektronikai hulladék csökkentésében, hiszen jelenleg sok eszköz nem tartós, gyakran cserére szorul, ami jelentős energia- és nyersanyagfelhasználást eredményez. Például a hűtőszekrények élettartama 10-12 év, de gyakran meghibásodnak a kompresszor vagy a vezérlőlap miatt. A mosógépek átlagosan 7-10 évig bírják, és leggyakrabban a szivattyú vagy a hajtószíj romlik el. A televíziók 7 évig működnek, de sokszor a kijelző vagy a háttérvilágítás hibásodik meg.
Az új szabályozás bevezetésével az EU-ban új címkézési rendszert vezetnek be, amely segíti a fogyasztókat abban, hogy könnyen felismerjék a javítható és tartós termékeket. Ez növeli a termékek újrafelhasználásának, karbantartásának és újrahasznosításának lehetőségét is.