Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója élesen bírálta az Európai Unió szabályozási környezetét, ami miatt cége kénytelen elhalasztani vagy teljesen leállítani mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos fejlesztéseinek bevezetését az EU-ban. Zuckerberg a Threads platformon, a Meta X-szerű közösségi oldalán nyilatkozott, ahol kijelentette: „Szomorú, hogy alapvetően azt kell mondanom a csapatainknak, hogy az új MI-fejlesztéseinket mindenhol indítsák el, kivéve az EU-t.”

Az EU szabályozás és az innováció közötti feszültség

A Meta az EU-ban már korábban is visszatartotta a Threads elindítását a „szabályozási bizonytalanság” miatt, különös tekintettel a Digitális Piacok Törvényére (DMA). Hasonló lépést tett az Apple is, amely a MI-eszközeinek bevezetését szintén felfüggesztette az unióban a szabályozási környezetre hivatkozva.

Nick Clegg, a Meta vezető lobbistája egy hosszú ideje várt EU-s dokumentumra reagált, amely azt vizsgálja, hogyan alkalmazhatóak a szigorú adatvédelmi szabályok (GDPR) a MI-modellekre. Clegg üdvözölte a dokumentumot, de kifogásolta, hogy „hónapokkal késleltették azokat a jogi mechanizmusokat, amelyeket az iparág már az év elején javasolt.” Hozzátette, hogy ez a lassú döntéshozatal gátolja az európai innovációt és a felhasználók hozzáférését az új technológiákhoz.

Az innováció árnyékában

A Meta vezetői hangsúlyozták, hogy az EU döntéshozatali folyamatai akadályozzák a növekedést és az innovációt. Zuckerberg és Clegg szerint az uniós szabályozók pragmatikusabb és gyorsabb megközelítésével az EU képes lenne beteljesíteni a politikai vezetők által megfogalmazott növekedési célokat.

Eközben a MI-fejlesztések Európán kívül zavartalanul haladnak előre, amely egyre növekvő szakadékot eredményezhet a technológiai fejlődésben az EU és más régiók között.